Galleria R. Lindewall
Kauppiakatu 3

klo 10.00-23.00
Taidetta Taiteiden yössä

Pieni Kirjapuoti
Yliopistonkatu 30

klo 12.00-23.00
Mukana ovat Jake Nyman, Matti Rönkä, Lenita Airisto ja monet muut. 

Lounais-Suomen neuroyhdistys
Itäinen Pitkäkatu 68

klo 13.00-20.00
Taidegrafiikan myyntinäyttely

Vähätori

klo 14.00-21.00
Turun Sunnuntaimaalarit Vähätorilla

Vanha Suurtori

klo 12.00-01.00
Suuret oluet – Pienet panimot
E. Karppinen ja myöhäisillassa Ressu ja Jussi Acoustic
Liput klo 18.00 jälkeen 10 €

Tuomiokirkkotori

klo 13.00
Camera obscura

Panimoravintola Koulun piha
Eerikinkatu 18

klo 17.00
Wonder Girls 10 years, Tomi Salesvuo East Funk Attack

Börsin puisto
Kauppiakatu 6

klo 18.00
Harlem Jazz Club: Joto Ensemble + jamit

Turun Pakopeli
Aninkaistenkatu 5 A

klo 15.00
Turun Pakopeli

Akateeminen Kirjakauppa – Akademiska Bokhandeln
Eerikinkatu 15

klo 16.00-22.00
Kirjojen Yö

M Kitchen & Café
Itäinen Rantakatu 4–6

klo 20.00
Old&Romance

Pyhän Henrikin Ekumeeninen Taidekappeli
Seiskarinkatu 35

klo 17.00
Jaakko Finno – Musiikillinen lukuteatteriesitys virsirunoilijan elämästä

Turun Kansallinen Kirjakauppa
Linnankatu 16

klo 17.00-00.00
Monipuolista ohjelmaa

Turun taidemuseo
Aurakatu 26

klo 17.00-22.00
Pariisilainen ilta

Tanssiteatteri ERI
Yliopistonkatu 7

klo 17.00-19.00
Tanssiteatteri ERIn syyskauden avajaiset ja ERIlainen kirpputori

Teatteri Akseli
Humalistonkatu 8 A

klo 17.00-18.00
Avoimet harjoitukset

Helmikauppa Blingi
Humalistonkatu 5

klo 17.30-20.00
Rannekorupaja

Auraria
Linnankatu 33

klo 18.00-22.00
Kultasepän paja

Galleria Inter
Eerikinkatu 5

klo 18.00
Joel Sieversin taidenäyttely

Åbo Svenska Teater
Auragatan 10

klo 19.00
Syyskauden avajaiset ja Piaf – jag ångrar ingenting avoimet harjoitukset, sekä ote Aurinkobaletin tanssiesityksestä Kymmenen laulua naisesta

Rettigin rinne

klo 18.00-22.00
Maistiaisia tulevista syksyn esityksistä:
Prinsessa Hamlet (ensi-ilta 13.10.2017 Turun kaupunginteatterissa), Lemminkäinen ja äiti -nukketeatterispektaakkeli (ensi-ilta 4.11.2017 Aurajoella) sekä CROAK-nukkeooppera (ensi-ilta 9.3.2018 Porissa). Tule tutustumaan Aura of Puppetsin toimintaan ja taiteilijoihin!

Samppalinnan Kesäteatteri
Paavo Nurmen puistotie 3

klo 19.00
Rakkauden autokorjaamo
Liput: 35/30/18 €

Forum Marinum/ Ravintola Göran
Linnnankatu 72

klo 19.00
TEHDAS Teatteri: Aurajoella – tarina perhosista ja rautakourista
Liput 27/23 €

Vaakahuoneen Paviljonki
Linnnankatu 40

klo 21.00
Jussi & the Boys

Turun Kauppahalli
Eerikinkatu 16

klo 18.00-21.00
Kauppahallin pieni iltakonsertti

Wäinö Aaltosen museo
Itäinen Rantakatu 38

klo 18.00-23.00
Taiteiden yö WAMissa

Apteekkimuseo ja Qwenselin talo
Läntinen Rantakatu 13 b

klo 18.00-20.15
Tarinoita varjoisilta kujilta

Apteekkimuseon vaunuvaja
Läntinen Rantakatu 13 b

klo 18.00
Teatteri Jano: Me pystytää tähä!

Hansatori
Hansakortteli

klo 19.00
Tanssiurheiluseura Bolero Hansatorilla

The WaterLoo
Puutori

klo 19.00-22.30
The WaterLoo English Pub: Rock & Pop Cover Night

Manilla-teatteri
Itäinen Rantakatu 64

Manillan Taiteiden yössä tanssia ja sirkusta:
Klo 20.30-21
MAKE//SHIFTcompany: Insomniac’s Fable -teoksen avoimet harjoitukset
Klo 21.15-22.15
Raija Lehmussaaren Balettikoulun ESPANJANVIERAILUN ETKOT

Turun tuomiokirkko
Tuomiokirkonkatu, 1

klo 22.00
Kynttilänvalokonsertti: Ode to Gershwin

Hansakortteli

klo 10.00-23.00
 Taiteiden yö

Vanhan Suurtorin galleriat
Vanha Suurtori 3

klo 10.00-22.00
Taiteiden yö Vanhan Suurtorin gallerioissa

Papa Joe
Itäinen Rantakatu

klo 19.00
Telmu X Turbaani: Painikerho

Sammakon Kirjakauppa
Kauppiaskatu 3

klo 17.00
Anna räpylän koskettaa!
Runous, Gösta Sundqvist, Jäätävä spede, Fingerpori ja Turku

TVO
Köydenpunojankatu 14

klo 18.00-23.00
Terassitorstai:
Bobahau, Dirtybed, One More Excuse
+ Tanssivat Kokit pop-up -ravintola

Baari Baari
Aurakatu 14

klo 20.00
Next Generation Open Stage

Dynamo
Linnankatu 7

klo 21.00
The pARTy by the River Ajan virrassa:
mm. Theodora Rex, Poppy Pelagia & Basil Naughty, Betty Bellevue, Assive Attack!, Miss D’Wine, Venomous Demise, Salomé Shangri-La (liput 10 €/12 €)

Bar Kuka
Linnankatu 17

klo 21.00
LASTUMÄKI + USKO & URHEILU + DJ Kulmisjärvi

Ravintola Samppalinna
Itäinen Rantakatu 10

klo 20.00
Anssi Kela (liput 17,50 €)

Bar Ö
Linnankatu 7

klo 20.00
Runoklubi: Henry Lehtonen, Mia Rönkä, Niina Oisalo, Tapani Kinnunen ja Elsa Tölli

Pikku-Torre
Yliopistonkatu 30

klo 21.00
Vilpertti Salminen

Night Club Vegas
Eerikinkatu 19

klo 22.00
Bohemia Works Band ja Pianowar

Anniskelukahvila Tiirikkala
Linnankatu 3

klo 22.00
Turun konservatorion workshop & Mikko Innanen + Jam Session

Läntinen Rantakatu

klo 10.00
Käsityöläismarkkinat

Läntinen Rantakatu 3-5

klo 13.00
Urbaani Levytori – Urban Record & CD Market

Varsinais-Suomen Viro-keskus
Vanha Suurtori 3

Kätlin Kaldmaan kirjan Islannissa ei ole perhosia julkistustilaisuus